Pronunciaçon dende Cue & Navia a Sendin (Diasystemas)

Diasystemas

pronunciaPalatalesvalores

diphthongos

enclisis proclisis

possessivosEsta serìa la base la graphìa commun. Fusionen-se toles fales nun 97% maîs ou menos (el mirandes un 93%). A parte, “flecos” que nun se son a fusionar ou amalgamar (“/-m’n-/ a /-m-/”, daquè formes verbales) inxertarìen-se dando-y la coloratura a cada variante, calteniendo la personalidà en sin impedir una graphìa commun. Por elho deixo nes terminaçones la -D- intervocàlica como facultativa, aproveitschando la tendencia natural na fala: vgr fala(d)es (que ye tanto participiu femininu plural como 2nda persona plural del presente indicativu).

ATTENÇON! ESTO YE SOLO UNA GRAPHÌA, ELHO YE QUE LA PRONUNCIA CORRECTA YE LA PROPRIA DE CADA CONCEYU, & ESTO YE LO QUE SE PRETENDE, NUN CAMBIALA Y RECUPERALA. LA NORMALIZAÇON YE SIMPLE:  OPPOSIÇON ENTE  “VOZ PATRIMONIAL // BARBARISMU”.

Veii tamien : Atlas Sonoru (audios na fala)

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Demudar )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Demudar )

w

Connecting to %s