Esera Tuaolo

Esera Tuaolo

No. 98, 95, 93

Attaccante defensivu

Informaçones personales

Fetsa nacemiento: 11 xhullo 1968 (49 anhos)

Local nacemiento: Honolulu, Hawaii

Informaçon carrier

Facultá: Oregon State

Draft de NFL: 1991 / Ronda: 2 / Sbilha: 35

Dala appariçon in temporada regular ou n playoffs.

Historia carreira

Cumo xhogador

Punctos altos na carreira & premios

*1989 Morris Trophy (Defense)

Esera Tavai Tuaolo (nacidu l 11 xhullio 1968), appelhidau “Mr. Aloha” ye un exprofessional norteamericanu de football americanu. Fhoi defensa la Lhiga Nacional de Football (NFL) diez anhos.

Inicios

Tuaolo, que ye d’ascendencia samoana, nacîu n Honolulu, Hawaii, & criou-se na probeza d’una explotaçon agrícola familiar de banana n Waimanalo. El paî morrîu quando Tuaolo tenía diez anhos.

Carreira n football

Xhogou football americanu universitariu na Universidá del Stau Oregon & fhoi miembru de la fraternidá Pi Kappa Alpha. Ganhou l Tropheu Morris in 1989, que se y dá al meyor attaccante defensivu nel Pac-10. Nominarun-lu Pac-10 Conference First Team duês vezes &, cumo senior, fhoi finalista l Lombardi Award & Outland Trophy.

Tuaolo, aina, tuvo una carreira d’éxitu cumo attaccante defensivu na NFL per nuöve anhos, xhogando n cinco equipos de la NFL. Los Green Bay Packers impobinaran-lu nel Draft de la NFL de 1991 na segunda ronda cumo la 35ª selecçon commun. Xhogou 20 xhuöws pal Green Bay Packers de 1991 a 1992, fhoi l primer novatu na historia de los Packer a intamar tolos 16 xhuöws d’una temporada, & fhoi miembru l equipu novatos de 1991. Tuaolo aina xhogou 60 xhuöws pal Minnesota Vikings de magar 1992 ta 1996; seys xhuöws pal Jacksonville Jaguars in 1997; 13 xhuöws pal Atlanta Falcons in 1998; & 12 xhuöws pal Carolina Panthers in 1999. Algamou 134 tackles, 12 saques & una interceptaçon &, in 1998, vencîu l Campionato NFC cun los Falcons d’Atlanta primeiro de perde’l Super Bowl cun los Denver Broncos. Cun occasion de la Super Bowl XXXIII, Tuaolo fhixzo l cabeiru tackle del mythu l football John Elway.

Carreira na música

Tuaolo tien tenido una carreira cantante de mientres & tres el football. Cun los Packers, por exemplo, Tuaolo una vez cantou l Hiymnu Nacional inda n roupa sportiva inante d’un xhuöw contra l Chicago Bears, & immediatamente de puöis cominçou l xhuöw. Elhi ya cantara l hymnu nacional n eventos sportivos professionales, cumo les NFL, MLB, NHL, & nos xhuöws de la NBA na ceremonia d’abertura los Gay Games VII, un eventu quadriennal de stylu olýmpicu. Tamien lhançou la suâ propria música, cumo “Stronger” & “Another Broken Heart”, el segundu cun Lari Branco, & actuou n varios locales & eventos nos USA & na Europa.

The Voice

In 2017, fhixzo una audiçon na temporada 13 de The Voice, cantando “Rise Up” d’Andra Day. Dos de los quattro xhuizes, Jennifer Hudson & Blake Shelton intornarun l assientu. Tuaolo pedîu star nel equipu Blake. Na ronda de batalha concasou-se-lu cun la competidoura l equipu Blake Rebecca Brunner, intrambos cantando “This I Promise You” de NSYNC. L intrenador Shelton quixho a Tuaolo pa dir a la ronda Knockouts.

Nos Knockouts, infrentou-se cun Adam Cunningham. Tuaolo cantou “Superstar” de Delaney & Bonnie, famosa por The Carpenters & tamien famosa pola version de Luther Vandross. L intrenador Shelton optou por guardar a Tuaolo na eliminatoria, eliminando Cunningham del sou equipu.

Na ediçon de Playoffs el 13 de noviembre 2017, cantou “How do I Live” de LeAnn Rimes. Blake Shelton siendo forçau a sbilhar solo trés del sou equipu de seys finalistas, optou por excluir Tuaolo de la suâ final terceira eliminando ansí Tuaolo de la competiçon.

Vida personal

In 2002, ya retirau del sport, Tuaolo annunciou al público l ser gai, saliendo nel Real Sports de HBO. Tornou-lu esso tercer ex-xhogador de la NFL a declarase, lhõw de David Kopay & Roy Simmons.

De magar que salîu, Tuaolo tien sido un fhuörte defensor de la communidá LGBT. Por exemplo, trabayou cun la NFL combatiendo la homophobia na lhiga & ye un miembru l conseyo de la Gay and Lesbian Athletics Foundation. Testimoniou nel State Legislature Senate Judiciary Committee n opposiçon a una lhey antimatrimonio gai. Fhai & fhixzo appariçones in varios programmas de television, talos cumo The Oprah Winfrey Show, The Tyra Banks Show, & Good Morning America tsarrando del assumptu & el combate a la homophobia. L actual advocacía LGBT de Tuaolo implica principalmente fhalar in facultahes & corporaçones de la omnipresencia de la homophobia & adiudar a los líderes organizacionales a crear un ambiente xhustu & seguru pa los sos miembros & trabayadores.

Tuaolo tamien ye auctor. La suâ autobiographía, Alone in the Trenches: My life as gay man in the NFL, publicou-se na primavera de 2006. (ISBN 1-4022-0923-1). Detalha la educaçon de Tuaolo & sclareç cumo les suês experiencies cun probeza, sexualidá & football lu amoldarun.

A Tuaolo se lu detuvo por un incidente domésticu minor cul sou d’aquelha muçu n xhunho de 2010, in North Oaks, Minnesota. Liberou-se-lu cun una fiança de US $ 2.000 cun una fetsa pa presentase a la xhusticia definida n agosto. Magar surdir daqué cobertura nos medios, el fiscal arrefhugou les accusaçones.

Tuaolo actualmente reside n Minneapolis, Minnesota, & tien xemielgos, Mitchell & Michelle. Cabo la suâ advogacía & música, fhai trabayu philantrópicu, cozina professional & occupa-se de Hate in Any Form is Wrong, un programma antiacossu.

Fhonte:

https://en.wikipedia.org/wiki/Esera_Tuaolo

Humanos, transhumanos, transsexuales

Los humanos tienen siempres usaho technologìa por camuda’ la natura, tanto ambiente externu quanto los nuœssos cuœrpos.

Ya ascuîthemus mũîtho de la xhente trans últimamente. Non todo fhoi amable. Daqué fhoi specialmente feo.

Quadra que nun sou trans.

Solo que sou transhumanista. Avulta-mi selo probablemente todos nós, ta un ciertu punctu.

Lo que quier dizir ye per-simple, avulta-mi nidio: Nun tene’ los humanos falta remanecer cumo intamen. Outramente, el punctu de ser humano pante min tresciende la mera bionomía. Podemus ve’l cammin onde andamus, & podemus decidir camudalu. Somus los únicos animales que son a dizir un creativu “No, gracies” a couses proyectades pola maî. Los sous planes pa cun nós outros son mũîthes vezes da fheitho disagradables. Evitalos, eguando planes nuœvos nós, ye daqué q’habríemus celebrar.

Supperamus los nuœssos límites naturales todu l tiempu, & ye precioso. Males disagradables: immunizámunos. Receitores de dolor fhuœrte: tomamus morphina. Nun nacemus cun snales: eguamus aviones. Nun podemus fhalar cun los muœrtos: miramus lhibros. & ansí successivamente…

Una marca importante del Ser humano, cun certeza, ye un actu que tamien nos strema de quasj que toda la naturaleza: Los seres humanos gasten roupes. Fhexziéramus-lo de magar mũîtho inante l nacemiento la historia. Fhaemus-lo por evita’l frío, solo que n climas cálidos fhaemus-lo egualmente. Mal a penes por amosar quien somus.

Ser humano tamien significa modificar conscientemente los nuœssos cuœrpos: ha cinco mil anhos, Ötzi, l home de xhelo, mangaba roupes. Tamien se tattuara. Los seres humanos practiquen la circumcision, fhaen perfuraçones corporales, scarificaçones — & modificaçones corporales ménos consequentes, cumo corte & coloraçon de pelo, perfumería & cosmética. Somus los animales que camuden. Siempres lo fhuéramus.

Los seres humanos son protectores. Todos habitamus a lo menos parcialmente n un mundo d’appariencies, capacidahes & fhormes corporales lhibres & conscientes de la nuœssa eleiçon. N una specie cumo la nuœssa, alhouria-me l nun se’ lo trans mas commun de lo que ya ye. (confession: si stuvier lhibre pelligros, & podier sfhaelo solo cun querelo, probaba-lo. Por que no?).
Si ye esso lo que somus, habríamus resolver divertinos cun elho, & fhaelo d’una maneira de ser cada un de nós lo mas feliz possible.

Nun ando porfiando sofhitar todeles transiçones que qualquiera fhaiga cun la suâ traça, cul sou cuœrpu ou cun la suâ propria figura. Egual delhos incommoden. Si q’ansí deben quasj prestar outros cambios: camudances que fhexziesti, q’outros fhexzierun, & que nun fhairíes. Tien xacíu sperar andar a communya cun todos? Claro que no, non obstante paeça que cumo cun outres tantes couses, podamus reprimir ou vivir & deixar vivir. & n esso, sei de que parte ando.

Ye verdá, sí q’ansí, que you indagora diba dir mas lhuœnye. Pola miâ fhorma de pensar, querer passar d’un typu humanu determinau a outru — d’home a muyer — nun requier dala explicaçon. Cun certeza que daqué xhente vaî querelo fhaer. Querer cambiar ye simplemente lo que la xhente fhai, por tene’ les persones mentes, & ye esso lo que les mentes fhaen: afigurase couses. Elhes alteren el mundo de la simple materia por paecese a la vida mental. Ye se’ lo que ye la naturaleza humana, talvez ta mesmamente mas que los nuœssos cuœrpos masculinos ou femininos currientes. Seres luminosos somus nós…

Lo que m’alhouria puœis nun ye la xhente trans. Ye la xhente que passa l tiempu todo n esta sociedá industrial, incessantemente ideada, meticulosamente proyectada & mentalmente impregnada, esta sociedá eguada cun incontables violaçones deliberades & conscientes de la norma de la maî naturaleza — dizir intos q’una lhende ye natural & q’un typu de cambio ye equívoco, ye falso ou tien una falta grande d’explicaçon.

Alterar couses, & camudar, ye exactamente lo que siempres fhexziéramus.

Fhonte:

https://www.libertarianism.org/columns/human-transhuman-transgender?utm_content=buffere53d4&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&

Traduziendo identidà pente la barreira l idioma

Audio:

El vocabulario genderqueer n angles tyega a ingidiyase abondo — fhalar in varies fhales trahi lhibertahes & restricçones.

Pante Elias, differentes fhales offrecen abelhuw differente. Fhiyo d’un paî magrebin & d’una maî americana, Elias crecîu ente New York & Houston. Fhalaben àrabe & angles in casa. El paî d’Elias assegurou-se de que la familia mal fhalare a penes àrabe na mesa xhentar in ciertes lhacuades, n un puxu por retener una connexion cun la fe islàmica & la herencia moura de la familia. D’ente los ermanos, Elias fhoi l ùnico a apprehende’ la lhingua abondo, fhaziendo-la parte de la vida diaria.

Si l angles ye la lhingua q’Elias fhala cun mas frequencia, l àrabe ye la lhingua de la suâ fe. “Adiuda-me mũîtho cun la connexion cun Dîous”, dixo-mi elho per teléphono. Ye la lhingua q’Elias fhala cun la suâ moça tamien, una activista syria, quando nun quieren que l mundo exterior golifle nes suês tsarres. “In pùblico & buscando privacidà, essa ye la fhala patron pante nòs outros”, diz Elias. Teniendo Elias cumo tien difficultahes auditives, la lhingua americana de signos val-y cumo fherramienta — specialmente quando elho anda ayures pelo alto ou simplemente n un sitiu agobiante por de mas. “Si me siento opprimido n un spacio & nun stou a gusto fhalando, fhaigo un paraxismu (apprehendì-yi a al mîou moço delhos paraxismos por si mi dier por mangame n plan mudu), & elho lo pescancia cumo “Val, esso ye lo que tengo falta saber”.

La identidà de condiçon non binaria d’Elias ye mũîthes vezes fhonte de velea. Si bien la fhala ye a offrecer allivio, tamien ye a inantar cappes de complicaçon. N angles, ye theoricamente fácile contornia’ lo binario de la condiçon: la xhente genderqueer ye a declara’ los sous pronomes preferidos, & l restu l mundo mal ha d’honrar esses preferencies a penes — cumo fixzi you scribiendo esti artìculu (Elias prefier los pronomes elho/lo). Per outra parte, nun s’atopa siempre n spacios u ye tan fácile. Elias ye una educadora sexual de 24 anhos q’anda sacando una maistrìa n photographìa na Universià Howard, & elho s’identifica cumo de “condiçon fluida” (quier dizir poder habitar mùltiples condiçones al mesmu tiempu ou fluctuar ente elhes). Por elho, Elias ha d’arrenegocia’ les suês expectatives & la suâ apresentaçon dientro de differentes spacios, basando-se n si outra xhente reconhocerá la fluidez del sou gënero.

“Los mîos professores tienen accessu al mîou nome de pila. D’aquelha, diendo pal campus, andaba you n plan –Val, esta ye una situaçon u me van degënerificar–“, dixo. In campus Elias dá-y a un interruptor, & lhöw dá-y outra vez  in saliendo. “Los mîos amigos, la miâ rede social, los mîos moços & les persones cun les que vivo, todu l mundo usa l nome de la miâ eleiçon, los mîous pronomes. Por tanto essa parte ye decente. Cun todo ye frustrante da fheitho & repuna abondo. Camudando constantemente”.

N àrabe, talvez sea mas diffícile arrodia’ lo binario l gënero, al presenta’ los verbos da quando fhormes masculines ou feminines.
Non obstante la fhala val cumo retiru privativu, sea na vida spiritual d’Elias ou na vida cun la suâ moça. Los dos eguarun un alcunyu mouru pa Elias, combinando la pallabra moura habibi, un tèrminu masculin affectuosu cumo “estimau” & la pallabra “boi”, usada quando s’expressa variança de gënero nes communyes LGBTQ de fhala anglesa. “Inventou-lo primeiro la miâ moça. Elha diba tyamame baby boi & arreparou que tyamando-me “habibi” podìa mangay el boi angles al final & discurrir un tèrminu nuövu.” Elias tien hagora un tattù que diz Habibiboi nel sou bìceps.

Xhente de condiçon fluida, cumo Elias, fhaen parte d’un spectro xhente que nun s’identifica cumo binario. Al tener puöstes mũîthos idiomas restricçiones a la expression de la condiçon, xhente non binaria implica-se da vezo cun la grammàtica a un nivel mũîtho mas fhondeiru que quien s’assigna non binario. Les suês relaçones cun la fhala son ingidiyades & profundamente personales. Magar esta implicaçon cun la fhala podeyos ser dura a la xhente que vive n una sociedà que nun los acceita plenamente, ye tamien una maneira de promove’ la visibilidà genderqueer; los activistas non binarios fhuerun a atopar maneires de camuda’ la fhala nun teniendo falta ser vulgares.

Los anglòphonos ya gasten el singular “they” siempre, por esso ye abondo fácile afigurase cumo essos pronomes han funccionar. Delhos de los que s’opponen al “they” singular na xhente genderqueer affirmen que l interes de sou anda n preserva’ la pureza de la grammàtica anglesa. Al cuöntu, n una intervista l outru mes, el professor de psychologïa de la Universidà Toronto, Jordan Peterson, dixo esto de los pronomes non binarios:

“Nun reconhoço l dreithu d’outra persona a decidir quales son les pallabres que vou utilizar, specialmente quando les pallabres que quieren que you gaste, de mano, nun son elementos patrimoniales de la fhala anglesa & son construcçones d’un pequenhu cotarru xhente motivaho por doutrines. Son a tener un punctu, cun todo nun vou dizi’ les pallabres que quieren que diga“.

Si una parte los alumnos protestarun contra les observaçones de Peterson, outros notarun rapidamente que nel sou argumento contra “elementos non patrimoniales del angles”, precisamente l singular “they”, Peterson gasta da vezo l “they” singular el mesmu. Ye probable por, magar mũîthos manuales de stylu dizir se’l singular “they” incorrectu, andar mũîthos fhalantes d’angles usando-lo todu l tiempu.

Gretchen McCulloch, una linguista que scribîu de la fhala non binaria, diz haber argumentos tanto linguìsticos cumo polìticos na utilizaçon del “they” singular. “Nòs andamus usando-lo n delhos contextos ha mũîthu tiempu ya”, dixo-mi elha. “Por casu, magar los grandes puxos de los grammàticos por lhibrase del “they” singular, si daquien scaeiç un parawes n un restaurante, sona mũîtho mas natural dizir “Someone left their umbrella here” que “Someone left his umbrella here”” (nota: tengo deixar sin traduzir por fhaer rescampla’ la differencia), “Daquien deixou l sou parawes ende” una tentativa mas contemporanea por parte de los grammàticos d’evita”they” singular“.

Que l “they” singular realmente sone natural tien xacìu cul restu l idioma angles, segun McCulloch. “La idea de q’una vez un pronome ye plural siempre ha ser plural nunca fhoi l razonamiento disinvuölto pol angles”, explicou. El casu mas nidiu ye la pallabra “you” que yera exclusivamente plural. McCulloch dixo q’al principio “thou” (tu) yera exclusivamente singular & “you” (vòs) yera exclusivamente plural. Wöy, “thou” disappaecîu del angles moderno, & “you” ye singular ou plural.

La opposiçon al singular, segun McCulloch, sal del mesmu puxu q’impobinou a los grammàticos a opponese a outres structures grammaticales communes n angles, incluendo infinitivos & phrases dividides que terminen in preposiçones; anden tentando d’amolda’l angles a la grammàtica de les lhingues clàssiques & romàniques. “Essa idea de nun se poder dividir un infinitivu vien de la fatada de la mala applicaçon de la grammàtica lhatina”, dixo McCulloch. “In lhatino una expression cumo “to go” (dir – tengo deixalo sin traducçon na Fhala ende por day sentidu) ye una pallabra. Ye incoherente da fheitho tentar de dividir una pallabra cumo essa & collocala “a lo bravo” in medio, n angles son duês pallabres. Nòs ya lo scribiemus cun un spacio ente elhes, siempre lo fhexzièramus” .

McCulloch spera que l activismo genderqueer convença a los grammàticos a acceita’l singular, non solo cumo pronome non binariu, tamien cumo ya s’usara da vezo. Nun ye la ùnica: In 2015, L American Dialect Society nominou “they” singular la pallabra l anhu.

Usar “they” refiriendo-se a xhente specìfico que ye genderqueer ou non binario ye una innovaçon acabante crear, q’a McCulloch y diz tener mũîthu xacìu — non por nun dir alhende de cumo los fhalantes d’angles ya gasten el pronome, por ser abondo distinctu dando-y a la xhente genderqueer una maneira de marca’ la suâ identidà. Ente tanto delhes lhingues, cumo l àrabe, tienen el gënero que se codifica profundamente na fhala meyor que l angles, solo que bien d’outros cumo l malayo, el bengalino & la lhingua americana de signos nun tienen gënero grammatical dalo (l ùltimu, por casu, in cuöntes de referise a la xhente cun los pronomes elhi ou elha, un refier-se a persones differentes, attribuendo-yos una posiçon nel spacio. In malayo, elhi & elha son la mesma pallabra (cumo son sou & suâ, etc…). N idiomas cumo essos, nin los pronomes nin los verbos arrevelen si l subiectu ye masculin, feminin ou genderqueer, & esso quier dizir que nun ha hi quien lo dir malinterpretar — al nun se reconhoce’ l sou gënero (ou la falta d’elho). N angles, usando “they” refiriendo-nos a persones non binaries individualmente, nun solo evitamus malhumoralos, ma reconhoce’ la suâ identidà non binaria.

Un amigo mìo & colhaço scribiente, Charlie Tetiyevsky, concordou q’adopta’l singular “they” por xhente genderqueer ha ser simple. Axhunctàmunos un bon dìe pela seruönda n Los Angeles por fhalar de gènero & idioma, & Charlie contou-mi como, indenantea nacer, la suâ familia immigrara a Norteamèrica de la Union-Soviètica; creciera n una casa de fhala russa n New Jersey. Mesmo quando yera pequenho de mas nun podiendo intende’l gënero non binario, elho andaba ya de vuölta. In casa, fhalaba russo, na schuöla, traduzìa del angles al russo a la maî.

Magar se’l russo la primeira fhala de Charlie, ye tamien una cun la q’houbo bregar al passu los anhos. Charlie diz que los pronomes russos nun solo tienen gënero, ma pa de tras, les coses camuden consonante al sexu de la persona que fhala d’elhos. (Por poner un casu la pallabra pal mus na phrase “el mîou mus” camudarà si l mus perteneç a un home ou a una muyer). “Ye un paquete inteiru, cumo un paquete gënero que se y intriega a un & ye per-complicaho poder calculalo” , Dixo-mi Charlie, que piensa ser parte de la razon pola que n fhaziendo-se mayor, tien tenido torges al tentar de caltene’ la fhala . “Nun sei si ye pola miâ propria fluidez de condiçon, ou si ye por ser obstinaho & nun querer apprehender trés, quantos & mas ta 21 categorìes differentes de couses. Probablemente serà un pouquinhin de les duês couses”.

In comparança, Charlie dixo nun haber de ser diffícile quita’ lo binario del gënero n angles. “Yes a collocalo n outra perspectiva, mal camudando una ou duês pallabres. Que ye lo que nos atrassa intos cumo cultura? Veo esto andar torgando a los oradores russos. Intos a nòs outros? La nuössa disculpa ye solo dizir que “they” fastidia ou ye raro? Bona disculpa nun ye“.

Poles difficultahes del gënero n russo, Charlie evita d’officio fhala’ la lhingua, excepto n occasiones ralres al telèphono cun la maî. Charlie nun ye l ùnico na suâ preferencia por evita’ los idiomas que lo son a oblrigar a gënerificase mal elho mesmo.

Nai, que tamien ye de gënero non binario, tien un don d’idiomas per-extraordinariu, differente de qualquiera outra persona que you atopara t’hagora. Elho creciera diendo a una schuöla bilingue, apprehendiendo hispanyol & angles, fhala varies lhingues romàniques, cabo outres lhingues tan diverses cumo farsi, russo & mandarino.

Nai tien fheitho trabayos de traducçon de magar los 13 anhos. Quando y mentei avulta-mi impressionantes les suês habilidahes, Nai sacou-y importancia. “Sei que la xhente lo ve cumo de ser per-dotaho, solo que pante min mal son a penes patrones mentales. Tengo algorithmos mentales” dixo. “Da veres, todeles fhales romàniques que fhalo, paecen-mi una lhingua sola. Avulten-mi ser mas dialectos q’idiomas”.

Nai explicou poder adivinar una pallabra n una fhala cun base na suâ traducçon n outra, cumo la pallabra “voyage” que se torna viaggio n italiano, viagem in portuges, viaje n hispanyol & continuando ansì “Los mîous algorithmos funccionen el 90% del tiempu. & intos memorizo los cabeiros 10% in cuöntes d’haber de memoriza’ los 100%”.

Si Nai anda a gusto cun la suâ identidá genderqueer, elho anda mũîtho menos a gusto cun mũîthos d’estos idiomas. “Los mas d’elhos tienen gënero binario, que mi ye per-extranyo. Da vezo you solo… da veres nun fhalo tanto cumo avezaba fhalar d’aquelha” dixo. “Hagora sou mas consciente de nun m’andar expressando authènticamente da fheitho al scoyer una condiçon binaria”.

Magar Nai fhalar essos idiomas mènos que fhazìa, indagora nun ye quien a evitar pensar n elhos. “Inriedo cun les miês fhales & costa-mi mas remanecer n una, sobre maneira stando canso, dixo. Nun podiendo parar de blrincar pente differentes idiomas nos sous pensares, tien eguades grammàtiques personalizades na cabeça. N hispanyol, un casu, in cuöntes d’usar “o” ou “a” que signifiquen condiçon masculina & feminina, respeitivamente, (cumo cun les pallabres “latino” & “latina”) Nai usarà “e” (Latine).

Da quando, si q’ansì, Nai ye quien a evitar fhalar cun mas intensidà lhingues condicionades al alto la lheva. Martsou pa Russia, u tien raizes, solo q’expressar qualquier typu d’identidà extranya ende serìa pelligrar. In Russia, Nai a inda fhairà lo que bonamente podia affirmando la suâ identidà, mesmamente remaneciendo un tanto discreto.

“Una cousa que fhaigo — & sei que mũîthos trans russos fhaen — ye abondo commun: nel discursu tragen les terminaçones”, dixo. Xebra’l final de la pallabra ye a eliminay lo binario al gënero, por ser da vezo u l gènero se codifica. Charlie notou-lo tamien in russo. “Ye tan prestoso que nun pares de fhaer trampa! “ dixo. “Solhettrar, solhettra-se da fheitho differente, pero si lo dizes flrouxino abondo, sona ermano ermano“.

Intrugei-y a McCulloch habiendo persones abondo intamando traga’l final les pallabres in russo, si esses terminaçones simplemente dirìen disappaecer. Dixo haber varios factores, solo que “ha hi un precedente de fhala cambiante u l gënero se torna menos importante. Da quando, esso ye l resultau de fhormes que se discharten ou se pierden, in particular al final de les pallabres ou n posiçones in sin importancia d’una pallabra. Sì q’ansì si l accentu se manga n riba la primeira sýllaba una pallabra, intos les sýllabes posteriores tornaràn-se mènos importantes. Da quando les terminaçones gënerificades perderan-se da fheitho.”

Si la communidà de genderqueers serà ou non a innova’ la fhala mainstream, falta por confirmase. McCulloch contou-mi cumo la communidà genderqueers israelina andaba alterando l hebreo, un idioma de gënero bien codificaho, trespassando la suâ identidà non binaria. N hebreo, los verbos tienen da vezo gënero na primer & segunda persona, ansì cumo na terceira.

Lhidiando cun elho, los voceiros hebreos genderqueer van & vienen. “Si tienes duês opçones de gënero n una phrase determinada, uses el masculin n una & l feminin na outra, ansì nun te cases nin cun uno nin cun outro, solo andes moviendo-te seliquino n sin problemas”, dixo McCulloch. D’accuördo cun Ilana Masad, scribiendo de condiçon & hebreo n The Toast, los fhalantes d’hebreo non binario inreden cun outros adspeitos de la grammàtica hebraica tamien, incluendo les terminaçones.

Eguando essencialmente una nuöva grammàtica hebraica pante si, la communidà genderqueers israelina tamien xorreç in visibilidà. Masad scribe:

“Atopei-me cun esta historia crehendo nun haber cambio positivo dalo cun la naturaleza condicionadora de los pronomes hebraicos, solo q’una commentarista, Jane Harris, que fhoi arrogante abondo por participar n esta discussion cun migo, dixo esto: “Ye gracioso cumo l hebreo y dá puxu a los genderqueers & outra xhente trans q’anden “out”, & yos deixa usa’l sou proprio gënero grammatical (sic), por ende convence ménos a xhente q’anda “in”, que n se refiriendo a si mesmos, cahi-yos un recordatorio n riba“.

Outres fhales gënerificades tamien anden camudando por dar mas visibilidà genderqueer. Un de los casos meyor resuöltos ye la “x” n hispanyol arrepresentando les vocales de gënero. El tèrminu Latinx ye cada vez mas commun inguanho, specialmente si se frequenten les fhontes media millenials cumo VICE, BuzzFeed, Huffington Post, Mic & Fusion.

Si la suâ innovaçon na fhala anda ganando attençon massiva, ou si solo ye una maneira d’incontra’ la paz cul spìritu, expandi’ la inclusividà de la fhala ye daquè que McCulloch, a lo menos, defende: “Fhala ye lo que nòs collectivamente fhaemus. Ye mũîtho mas interessante l puxu d’una persona tentando tornalo n daquè mas inclusivo & mas versàtile, q’una panda grammàticos repunantes del sieglo XVIII diziendo d’haber fhaelo cumo n lhatino”.

Mesmamente si los pronomes preferidos d’Elias son they/them/their, da quando un podrìa afigura-se poder appaecer daquè meyor.

“basculo n una scala masculino-feminino-dalo-intrambos, por exsistir una scala de quattro punctes, & you fluo pente todos elhos & da quando pente dalo; they/them/their presten-mi, sí q’ansí nun son representativos de la condiçon que m’acouta”, dixo-mi. “Mal ye un spacio acoutaho.”

Cun base nes miês tsarres n esti artìculu, so ende ha hi una bayura territorio linguìstico por explorar:

El glossario Nonbinary.org de fhala neutra de gēnero;

Una lhista pronomes non angleses neutros in tèrminos de gënero;

Esta intervista cun un activista russo LGBT autista del sou usu de la Fhala.

&c.

Fhonte:

https://howwegettonext.com/translating-identity-across-the-language-barrier-66a87163a8e1

P.S.: transcribe-se l “they” singular por “elho”.