Harmonizaçon gràphica

Vèi tamien: Atlas sonoru

Alphabeto phonètico (IPA) interactivo cun cada son

Vocales

  • /a/ in pan, canha
  • /e/ in pesu, queisu – (in Centroriente)
  • /i/ in picu, venir – /binír/ ou /benír/
  • /o/ in corra, ouriégano – (in Centroriente), currer – /korrér/ ou /kurrér/
  • /u/ in argayu, xawuw – /ʃa(β)ú(wu)/

Vocales mirandeses

El casu l “idioma” l Döuro ye abondo mas rico. Esta ye la suâ structura:

vocales orales vocales nasales
  • /i/ in sí, mîou
  • /e/ in tierra
  • /œ/ in touro, pouco
  • /ɛ/ in ver, saber
  • /ɔ/ in dolor, probe
  • /o/ in wöyu, bona
  • /u/ in mudu, tu
  • /ɐ/ in amiga (àtono)
  • /a/ in paî, ratu
  • /æ/ in e, miâ
  • /ɨ/ in regeira, vjsitar, dolor, me (átono)
  • /ĩ/ in cinco, fin
  • /ẽ/ in bien
  • /ə̃/ in fhazen
  • /ɛ̃/ in drento, ten
  • /ɔ̃/ in pongo
  • /õ/ in fhonte
  • /ũ/ in mundo, algun
  • /ã/ in Miranda, manta
  • /ɐ̃/ in manía, cantar

Semivocales

  • /j/ in y, reyno
  • w/ in banzau, fhöw

Consonantes

  • /b/ al intamu pallabra ou tres nasal vacca, intrambos
  • /β/ ente vocales ou tres consonante líquida acaba, barba. Al ser allophone (nun tener valor stremando vozes), anota-se /b/
  • /d/ al intamu pallabra ou tres nasal dar, andar
  • /ð/ ente vocales ou tres consonante líquida vida, adapta. Al ser allophone anota-se cun /d/
  • /ɖ/ in lhubu, tyana – (per zones)
  • /f/ in fradar, fhiyu – (commun)
  • /g/ in guarda, hagora, getar
  • /h/ in hou, fhiyu – (per Oriente)
  • /x/ in guaje, jitso, frejol
  • /k/ in casa, kilo, que, cuötu
  • /m/ in mar, amigu
  • /n/ in nada, scanhu – (per zones)
  • /ɲ/ in extranyo (extraño), scanhu – (per zones) nidio – (per zones)
  • /ŋ/ in pan, avion, distincçon, punctu.
  • /l/ in limite (límite), calar
  • /ʎ/ in lhobu, tyana – (in zones)
  • /r/ in caro, color
  • /s/ in saber, possible, enxame, extra
  • /ʃ/ in xawuw, próximo
  • /t/ in totsu, retacu
  • /ʒ/ in quasj, relion, xheira – (per Portugal & zones)
  • /z/ in fhazer, casa – (per Portugal & zones)
  • /ç/ in caçador, moçu, çapatu, cielo – (per Portugal)
  • /θ/ in caçador, çapatu, banzau, cielo, thema

Semiconsonantes

  • /j/ in ya, tyamar – (pe zones)
  • /w/ in wufanda, yu, awa, arruw: /arrúw(u)/

Africades

  • /t͡s/ in cotse, gotsu, martsar, tsamiçu – (per zones)
  • /t͡ʃ/ ou/t̠ɕ/ in cotse, gotsu, tsamiçu – (commun)
  • tyave, tyamar – (per zones), muyer – (per zones)
  • /ʈ͡ʂ/ in tyave, tyamar, lhuw, arrestalhar – (per zones, !! vacqueira)
  • /d͡z/ in tyave, tyamar, lhuw, arrestalhar – (per zones)
  • /ɖ͡ʐ/ in tyave, tyamar, lhuw, arrestalhar – (per zones)
  • /d͡ʒ/ in lhuw, arrestalhar – (per zones)
  • /c͡ç/ in tyave, tyamar – (per zones)

 

pronomes subiectu

artículu

el la lo los les
a al
cun cul
de del
in nel na no nos nes
pa pal
per pel pela pelo pelos peles
por pol polo pola polos poles
so sol
Diphthongos Gràphicos Occidente Centroriente
ei ei / e (fem.) e
uöi uei / uöi / uoi / ui ue / ui
ey / éi (verbos)
ei ei
ou ou / oi o
öu ou
ue / ui
ui / uei u
ou / uo / uö ue / uo / ui
w wu uwu
gue / we / bue guo / wo / buo / gui / wi / bui / gua/ wa /bua / guö / buö / wö
wu gu / wu / bu/ gu / wu / bu
C /θ/ /ç/ cun e i, y /k/ cun a,o,u
Ç /θi/ /θ/ /ç/
E /e/ /i/ si átona (archiphonema /I/) (ɨ)
G /g/ archigraph. n cultismos /g/ /x/ /ʃ/ /Ʒ/
H muda sola SIEMPRE
I /i/, /e/ si átona (archiphonema /I/) (ɨ)
K /k/ in vozes pre-romanes
O /o/, /u/ si átona (archiphonema /U/) (ʉ)
S /s/, /z/ muda n star, sciencia…
U /u/ si átona /o/ (archiphonema /U/) (ʉ)
W /w-/ > /bue/ /gue/ /wue/ /-w-/ > / -gu-/ /-ugu-/
X /ʃ/ /s/ in cultismos in sýllaba lhibre /ʃ/, /s/
Y /ʝ/ /i/ // /ʎ/ /0/
Z /θ/ /z/
TY /tʃ/ /ɖ/ /dʐ/ /tʂ/ /j/ /ʎ/
ITH /it/ /ts/ /tʃ/
LH /ɖ/ /dʐ/ /tʂ/ /ʎ/ /j/ nunca /tʃ/
Y /j/ /tʃ/ /i/ //
LL /l/ optativo /l.l/ /ɖ/ /dʐ/ /tʂ/ /ʎ/ /j/
NH /ɲ/ /n/
X /ʃ/ /s/
XZ /ʃ/ /θ/ /z/
XH /ʃ/ /Ʒ/ /x/ //
LR /l/ /r/
TH /t/ /θ/
FH /f/ /h/ /x/
JS / SJ
/Ʒ/ /s/
DV, DM /b/ /m/ /lb/ /lm/ /bb/ /mm/
CT, PT /t/ /p/ /ut/ /up/ /tt/
CC, PC /θ/ /θθ/ /iθ/ /ç/ /lc/
Ç /θ/ /θi/ /ç/
W /w/ /ww/

Ö ye commodin & ye a ser qualquiera vocal ou mesmo muda.

El diasystema TX usa-se mal a penes nel verbo txubir.

resume palatales

pronuncia

U van los pronomes? Énclisys ou Próclisys?

Próclisys Énclisys Collocaçon de los pronomes obliquos átonos nes locuçones verbales
Cun adverbio ou pallabra negativa:

Ende se cultiva la paz & l harmonía.

Talvez y trahiga el recahu que pedîu.

-Nun te preoccupes, ho!.

In phrase intamada por verbo:

-Vou diziyi que stou per-feliz.

Pretendîu-se arrescamplar todu aquel mysterio.

Si la locuçon verbal nun venier precedida d’un factor de próclisys, el pronome átonu podrá dir tres el verbo auxiliar ou l verbo principal:

Debo-y cantar una musiquina.

Debo cantay una musiquina.

Andaba-y diziendo lo cierto.

-Andaba diziendo-y lo cierto.

*Cun pronome substantivu:

Todos t’adiudarán n esta xheira.

Aquelho me deixou plasmahu.

N oraçon reduzida d’infinitivo:

-Convien contay todo lo que passou.

N habiendo factor de próclisys, el pronome átonu podrá dir inante l verbo auxiliar ou spuöis del principal:

Nun y debo dizi’ lo cierto.

Nun debo diziyi lo cierto.

Nun y andaba diziendo lo cierto.

Nun andaba diziendo-y lo cierto.

Cun PRONOME RELATIVU !!!!!!

– Los policías anden a la geta l rapaz que s’evadîu del local.

– L antoxana ye l sitiu u me siento a gusto.

N oraçon reduzida de gërundio:

-El director appaecîu avisando-lu del intamu d’examen.

Cun locuçones in que l verbo principal ye participio:

a) Si nun houbier factor de próclisys, el pronome átonu dirá spueîs del verbo auxiliar:

Tenía-y ditho lo cierto.

b) Si houbier factor de próclisys, el pronome átonu dirá inante l verbo auxiliar:

-Nun y tenía ditho lo cierto.

Cun conyuncçon subordinativa !!!!!

-Fhairía esso si mi fhuöre util.

-Fhai falta que lu lheve a la fiesta

Na frase imperativa affirmativa:

-Senyor, attienda-me, por favor!

Cun preposiçon IN cun gërundio (Cun OD):

In la comiendo, puödes salir a la antoxana.

N oraçon interrogativa intamada n pallabra interrogativa, cun verbo n infinitivo:

Por que maltractame hagora?

-Cumo convencete del mîou apprecio?

In phrases exclamatives & interrogatives:

Quanto mi costou deber martsar hagora!

Quanto vos debo por esti recahu?

Cun preposiçon IN cun gërundio (Cun OI):

In dando-y la comida, ven p’a fhuöra.

In phrases optatives q’expressen voluntahes, previsiones…

Que l futuro ti traiga suörte!

Que Dîous lu bendiga.

neutros

Contribuçon a la grammàtica històrica