Paradigma verbal

Esti paradigma ye abondo compactu, sí que ansí inda ye a admittir pequenhes variaçones & flexibilidà.

No que respeita a les desinencies, sigen-se les lhatines & nes segundes persones del plural sigen-se les mirandeses.

Observaçon: Stremen-se dous conyunctivos (subiunctivos):

Presente 1ª fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese (pronom.)
You fha(b)lo como parto ve(y)o-me
Tu fha(b)les comes partes ves-te
Elha El(hi) fha(b)la come parte ve-se
Nós (outros) fha(b)lamus comemus partimus vémunos
Vós (outros) fha(b)lais comeis parteis veis-vos
Elhos Elhes fha(b)len comen parten ven-se
Imperfeito 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)laba comía partía vía-me
Tu fha(b)labes comíes partíes víes-te
El(hi) Elha fha(b)laba comía partía vía-se
Nós (outros) fha(b)lábemus comíemus partíemus víemunos
Vós (outros) fha(b)lábedes comíedes partíedes viedes-vos
Elhos Elhes fha(b)laben comíen partíen víen-se
Perfeito 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lei comí partí vi-me
Tu fha(b)lesti comisti partisti viesti-te
El(hi) Elha fha(b)lou comîu partîu vîu-se
Nós (outros) fha(b)lemus comiemus partiemus viémunos
Vós (outros) fha(b)lestis comiestis partiestis vistis-vos
Elhos Elhes fha(b)larun comierun partierun vierun-se
Plusperfeito 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lara comiera partiera viera-me
Tu fha(b)laras comieras partieras vieras-te
El(hi) Elha fha(b)lara comiera partiera viera-se
Nós (outros) fha(b)laramus comiéramus partiéramus viéramunos
Vós (outros) fha(b)larades comiérades partiérades viérades-vos
Elhos Elhes fha(b)laran comieran partieran vieran-se
Futuro 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)larei comerei partirei verei-me
Tu fha(b)larás comeras partiras veras-te
El(hi) Elha fha(b)lará comerá partirá verá-se
Nós (outros) fha(b)laremus comeremus partiremus verémunos
Vós (outros) fha(b)lareis comereis partireis vereis-vos
Elhos Elhes fha(b)larán comeran partiran veran-se
Condicional 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)laría comería partiría vería-me
Tu fha(b)laríes comeríes partiríes veríes-te
El(hi) Elha fha(b)laría comería partiría vería-se
Nós (outros) fha(b)laríemus comeríemus partiríemus veríemunos
Vós (outros) fha(b)laríedes comeríedes partiríedes veríedes-vos
Elhos Elhes fha(b)laríen comeríen partiríen veríen-se
Conyunctivo I 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)le coma parta vea-me
Tu fha(b)les comas partas veas-te
El(hi) Elha fha(b)le coma parta vea-se
Nós (outros) fha(b)lémus comamus partamus veámunos
Vós (outros) fha(b)ledes comades partades veades-vos
Elhos Elhes fhá(b)len coman partan vean-se
Conyunctivo II 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lar(e) comier(e) partier(e) vier-me
Tu fha(b)lares comieres partieres vieres-te
El(hi) Elha fha(b)lar(e) comier(e) partier(e) vier(e)-se
Nós (outros) fha(b)láremus comiéremus partiéremus viéremunos
Vós (outros) fha(b)lar(e)des comier(e)des partier(e)des vier(e)des-vos
Elhos Elhes fha(b)laren comieren partieren vieren-se
Imperativo 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Tu fha(b)la comi parti ve-te
Vós fha(b)lai coméi partii véi-vos
Tu nun nun fha(b)les nun comas nun partas nun te veas
Vós nun nun fha(b)lar nun comer nun partir nun vos ver
Verboides 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Infinitivo fha(b)lar(e) comer(e) partir(e) vese
Gërundio fha(b)lando comiendo partiendo viendo-se
Participios fhablante / s fha(b)lada, fha(b)lades

fha(b)lahu fha(b)laho / s

comiente / s comida, comides

comidu  comido / s

partiente / s partida, partides

partidu / partido / s

Presente Ser Star Haber Tener
You sou stou hei tengo
Tu yes / sos stas has tienes
El(hi) Elha Elho
ye / yía sta ha tien
Nós (outros) somus stamus hemus tenemus
Vós (outros) sois stais habeis teneis
Elhos Elhes son stan han tienen
Imperfeito Ser Star Haber Tener
You yera staba había tenía
Tu yeres stabes habíes teníes
El(hi) Elha Elho
yera staba había tenía
Nós (outros) yéremus stábemus habíemus teníemus
Vós (outros) yéredes stábedes habíedes teníedes
Elhos Elhes yeren staben habíen teníen
Perfeito Ser Star Haber Tener
You fhui stuvi hôubi tuvi
Tu fhuisti stuvisti hôubisti tuvisti
El(hi) Elha Elho
fhoi / fhui stuvo hôubo tuvo
Nós (outros) fhuimus stuviemus hôubiemus tuviemus
Vós (outros) fhuistis stuviestis hôubiestis tuviestis
Elhos Elhes fhuerun stuvierun hôubierun tuvierun
Plusperfeito Ser Star Haber Tener
You fhuera stuviera hôubiera tuviera
Tu fhueras stuvieras hôubieras tuvieras
El(hi) Elha Elho fhuera stuviera hôubiera tuviera
Nós (outros) fhueramus stuviéremus hôubiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuerades stuvierades hôubierades tuvierades
Elhos Elhes fhueran stuvieran hôubieran tuvieran
Futuro Ser Star Haber Tener
You serei starei habrei tenrei
Tu seras staras habras tenras
El(hi) Elha Elho
será stará habrá tenrá
Nós (outros) seremus staremus habremus tenremus
Vós (outros) sereis stareis habreis tenreis
Elhos Elhes seran staran habran tenran
Condicional Ser Star Haber Tener
You sería staría habría tenría
Tu seríes staríes habríes tenríes
El(hi) Elha Elho
sería staría habría tenría
Nós (outros) seríemus staríemus habríemus tenríemus
Vós (outros) seríedes staríedes habríedes tenríedes
Elhos Elhes seríen staríen partiríen tenríen
Subiunctivo I Ser Star Haber Tener
You se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Tu se(y)as ste(y)as haigas / habias tengas
El(hi) Elha Elho
se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Nós (outros) se(y)amus ste(y)amus haigamus habiamus tengamus
Vós (outros) se(y)ades ste(y)ades haigades habiades tengades
Elhos Elhes se(y)an ste(y)an haigan / habian tengan
Subiunctivo II Ser Star Haber Tener
You fhuer(e) stuvier(e) hôubier(e) tuvier(e)
Tu fhueres stuvieres hôubieres tuvieres
El(hi) Elha Elho
fhuer stuvier hôubier tuvier
Nós (outros) fhuéremus stuviéremus hôubiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuer(e)des stuvier(e)des hôubier(e)des tuvier(e)des
Elhos Elhes fhueren stuvieren hôubieren tuvieren
Imperativo Ser Star Tener
Tu sei sta-te ten
Vós séi stai tenéi
Tu nun nun se(y)as nun ste(y)as nun tengas
Vós nun nun ser nun star nun tener
Verboides Ser Star Haber Tener
Infinitivo ser(e) star(e) haber(e) tener(e)
Gërundio siendo stando habiendo teniendo
Participios sido stado habida, habides habido / s habidu tenida, tenides tenido / s tenidu
Presente Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaigo trahigo quiero pongo
Tu fhaes trahes quieres pones
El(hi) Elha
fhai trahi quier pon
Nós (outros) fha(z)emus trahemus queremus ponemus
Vós (outros) fha(z)eis traheis quereis poneis
Elhos Elhes fhaen trahen quieren ponen
Imperfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fha(z)ía trahía quería ponía
Tu fha(z)íes trahíes queríes poníes
El(hi) Elha fha(z)ía trahía quería ponía
Nós (outros) fha(z)íemus trahíemus queríemus poníemus
Vós (outros) fha(z)íedes trahíedes queríedes poníedes
Elhos Elhes fha(z)íen trahíen queríen poníen
Perfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhixz(i) trôuxi quixhi punxi
Tu fhexzisti trôuxisti quexhisti ponxisti
El(hi) Elha fhixzo trôuxo quixho punxo
Nós (outros) fhexziemus trôuxiemus quexhiemus ponxiemus
Vós (outros) fhexziestis trôuxiestis quexhiestis ponxiestis
Elhos Elhes fhexzierun trôuxierun quixhierun ponxierun
Plusperfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Tu fhexzieras trôuxeras quexhieras ponxieras
El(hi) Elha fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Nós (outros) fhexziéramus trôuxéramus quexhiéramus ponxiéramus
Vós (outros) fhexzierades trôuxierades quexhierades ponxierades
Elhos Elhes fhezieran trôuxeran quexhieran ponxieran
Futuro Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairei traherei querei ponrei
Tu fhairas traheras queras ponras
El(hi) Elha fhairá traherá querá ponrá
Nós (outros) fhairemus traheremus queremus ponremus
Vós (outros) fhaireis trahereis quereis ponreis
Elhos Elhes fhairan traheran queran ponran
Condicional Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairía trahería quería ponría
Tu fhairíes traheríes queríes ponríes
El(hi) Elha fhairía trahería quería ponría
Nós (outros) fhairíemus traheríemus queríemus ponríemus
Vós (outros) fhairíedes traheríedes queríedes ponríedes
Elhos Elhes fhairíen traheríen queríen ponríen
Subiunctivo I Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaiga trahiga quierga ponga
Tu fhaigas trahigas quiergas pongas
El(hi) Elha fhaiga trahiga quierga ponga
Nós (outros) fhaigamus trahigamus quergamus pongamus
Vós (outros) fhaigades trahigades quergades pongades
Elhos Elhes fhaigan trahigan quiergan pongan
Subiunctivo II Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzier(e) trôuxhier(e) quexhier(e) ponxier(e)
Tu fhexzieres trôuxhieres quexhieres ponxieres
El(hi) Elha fhexzier trôuxhier quexhier ponxier
Nós (outros) fhexziéremus trôuxhiéremus quexhiéremus ponxiéremus
Vós (outros) fhexzier(e)des trôuxhier(e)des quexhier(e)des ponxier(e)des
Elhos Elhes fhexzieren trôuxhieren quexhieren ponxieren
Imperativo Fha(z)er Traher Querer Poner
Tu fhai trahi quier pon
Vós fha(z)éi trahéi queréi ponéi
Tu nun nun fhaigas nun trahigas nun quieras nun pongas
Vós nun nun fha(z)er nun comer nun querer nun poner
Verboides Fha(z)er Traher Querer Poner
Infinitivo fha(z)er(e) traher(e) querer(e) poner(e)
Gërundio fhaziendo trahiendo queriendo poniendo
Participios
fheitscha fheitsches fheitscho / s fheitschu trahida trahides trahido / s trahidu querida querides querido /s queridu poniente

puösta, puöstes puösto / s puöstu

N esti color son les fhormes que se consideren por dividi’ les coniugaçones in 1ª & 2ª, siendo los infinitivos n -er & -ir instables & delhes vezes intercambiables.

Observaçon: stremen-se dous conyunctivos (subiunctivos):

  1. Conyunctivu I > mayormente subordinades cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  2. Conyunctivu II > principalmente subordinades cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos pretéritos ou futuros.

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Demudar )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Demudar )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.