Paradigma verbal

Esti paradigma ye abondo compactu, sí que ansí inda ye a admittir pequenhes variaçones & flexibilidà.

No que respeita a les desinencies, sigen-se les lhatines & nes segundes persones del plural sigen-se les mirandeses.

Observaçon: Stremen-se dous coniunctivos (subiunctivos):

Presente infinitivu 1ª fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese (pronom.)
You fha(b)lo como parto ve(y)o-me
Tu fha(b)les comes partes ves-te
Elha El(hi) fha(b)la come parte ve-se
Nós (outros) fha(b)lamus comemus partimus vémunos
Vós (outros) fha(b)lais comeis parteis veis-vos
Elhos Elhes fha(b)len comen parten ven-se

 

Imperfeito infinitivu 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)laba comía partía vía-me
Tu fha(b)labes comíes partíes víes-te
El(hi) Elha fha(b)laba comía partía vía-se
Nós (outros) fha(b)lábemus comíemus partíemus víemunos
Vós (outros) fha(b)lábedes comíedes partíedes viedes-vos
Elhos Elhes fha(b)laben comíen partíen víen-se

 

Perfeito infinitivu 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lei comí partí vi-me
Tu fha(b)lesti comisti partisti viesti-te
El(hi) Elha fha(b)lou comîu partîu vîu-se
Nós (outros) fha(b)lemus comiemus partiemus viémunos
Vós (outros) fha(b)lestis comiestis partiestis vistis-vos
Elhos Elhes fha(b)larun comierun partierun vierun-se

 

Plusperfeito infinitivu 1ª Fha(b)lar Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lara comiera partiera viera-me
Tu fha(b)laras comieras partieras vieras-te
El(hi) Elha fha(b)lara comiera partiera viera-se
Nós (outros) fha(b)laramus comiéramus partiéramus viéramunos
Vós (outros) fha(b)larades comiérades partiérades viérades-vos
Elhos Elhes fha(b)laran comieran partieran vieran-se

 

Futuro potencial 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)larei comerei partirei verei-me
Tu fha(b)larás comeras partiras veras-te
El(hi) Elha fha(b)lará comerá partirá verá-se
Nós (outros) fha(b)laremus comeremus partiremus verémunos
Vós (outros) fha(b)lareis comereis partireis vereis-vos
Elhos Elhes fha(b)larán comeran partiran veran-se

 

Condicional potencial 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)laría comería partiría vería-me
Tu fha(b)laríes comeríes partiríes veríes-te
El(hi) Elha fha(b)laría comería partiría vería-se
Nós (outros) fha(b)laríemus comeríemus partiríemus veríemunos
Vós (outros) fha(b)laríedes comeríedes partiríedes veríedes-vos
Elhos Elhes fha(b)laríen comeríen partiríen veríen-se

 

ConiunctivuI 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)le coma parta vea-me
Tu fha(b)les comas partas veas-te
El(hi) Elha fha(b)le coma parta vea-se
Nós (outros) fha(b)lémus comamus partamus veámunos
Vós (outros) fha(b)ledes comades partades veades-vos
Elhos Elhes fhá(b)len coman partan vean-se

 

ConiunctivuII 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fha(b)lar(e) comier(e) partier(e) vier-me
Tu fha(b)lares comieres partieres vieres-te
El(hi) Elha fha(b)lar(e) comier(e) partier(e) vier(e)-se
Nós (outros) fha(b)láremus comiéremus partiéremus viéremunos
Vós (outros) fha(b)lar(e)des comier(e)des partier(e)des vier(e)des-vos
Elhos Elhes fha(b)laren comieren partieren vieren-se

 

Imperativu 1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Tu fha(b)la comi parti ve-te
Vós fha(b)lai coméi partide véi-vos
Nós vamus fha(b)lar vamus comer vamus partir vamus vevos
Tu nun nun fha(b)les nun comas nun partas nun te veas
Vós nun nun fha(b)lar nun comer nun partir nun vos ver

 

  1ª Fha(b)lar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Infinitivu fha(b)lar(e) comer(e) partir(e) vese
Gërundio fha(b)lando comiendo partiendo viendo-se
Participios fhablante / s fha(b)lada, fha(b)lades

fha(b)lahu fha(b)laho / s

comiente / s comida, comides

comidu  comido / s

partiente / s partida, partides

partidu / partido / s

 

 

Presente infinitivu Ser Star Haber Tener
You sou stou hei tengo
Tu yes / sos stas has tienes
El(hi) Elha Elho ye / yía sta ha tien
Nós (outros) somus stamus hemus tenemus
Vós (outros) sois stais habeis teneis
Elhos Elhes son stan han tienen

 

Imperfeito infinitivu Ser Star Haber Tener
You yera staba había tenía
Tu yeres stabes habíes teníes
El(hi) Elha Elho yera staba había tenía
Nós (outros) yéremus stábemus habíemus teníemus
Vós (outros) yéredes stábedes habíedes teníedes
Elhos Elhes yeren staben habíen teníen

 

Perfeito infinitivu Ser Star Haber Tener
You fhui stuvi houbi tuvi
Tu fhuisti stuvisti houbisti tuvisti
El(hi) Elha Elho fhoi / fhui stuvo houbo tuvo
Nós (outros) fhuimus stuviemus houbiemus tuviemus
Vós (outros) fhuistis stuviestis houbiestis tuviestis
Elhos Elhes fhuerun stuvierun houbierun tuvierun

 

Plusperfeito infinitivu Ser Star Haber Tener
You fhuera stuviera houbiera tuviera
Tu fhueras stuvieras houbieras tuvieras
El(hi) Elha Elho fhuera stuviera houbiera tuviera
Nós (outros) fhueramus stuviéremus houbiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuerades stuvierades houbierades tuvierades
Elhos Elhes fhueran stuvieran houbieran tuvieran

 

Futuro potencial Ser Star Haber Tener
You serei starei habrei tenrei
Tu seras staras habras tenras
El(hi) Elha Elho será stará habrá tenrá
Nós (outros) seremus staremus habremus tenremus
Vós (outros) sereis stareis habreis tenreis
Elhos Elhes seran staran habran tenran

 

Condicional potencial Ser Star Haber Tener
You sería staría habría tenría
Tu seríes staríes habríes tenríes
El(hi) Elha Elho sería staría habría tenría
Nós (outros) seríemus staríemus habríemus tenríemus
Vós (outros) seríedes staríedes habríedes tenríedes
Elhos Elhes seríen staríen partiríen tenríen

 

ConiunctivuI Ser Star Haber Tener
You se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Tu se(y)as ste(y)as haigas / habias tengas
El(hi) Elha Elho se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Nós (outros) se(y)amus ste(y)amus haigamus habiamus tengamus
Vós (outros) se(y)ades ste(y)ades haigades habiades tengades
Elhos Elhes se(y)an ste(y)an haigan / habian tengan

 

ConiunctivuII Ser Star Haber Tener
You fhuer(e) stuvier(e) houbier(e) tuvier(e)
Tu fhueres stuvieres houbieres tuvieres
El(hi) Elha Elho fhuer stuvier houbier tuvier
Nós (outros) fhuér(e)mus stuviér(e)mus houbiér(e)mus tuviér(e)mus
Vós (outros) fhuer(e)des stuvier(e)des houbier(e)des tuvier(e)des
Elhos Elhes fhueren stuvieren houbieren tuvieren

 

Imperativu Ser Star Tener
Tu sei stati ten
Vós séi stai tenéi
Nós vamus ser vamus star vamus tener
Tu nun nun se(y)as nun ste(y)as nun tengas
Vós nun nun ser nun star nun tener

 

  Ser Star Haber Tener
Infinitivu ser(e) star(e) haber(e) tener(e)
Gërundio siendo stando habiendo teniendo
Participios sido stado habida, habides habido / s habidu tenida, tenides tenido / s  tenidu

 

Presente infinitivu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaigo trahigo quiero pongo
Tu fhaes trahes quieres pones
El(hi) Elha fhai trahi quier pon
Nós (outros) fha(z)emus trahemus queremus ponemus
Vós (outros) fha(z)eis traheis quereis poneis
Elhos Elhes fhaen trahen quieren ponen

 

Imperfeito infinitivu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fha(z)ía trahía quería ponía
Tu fha(z)íes trahíes queríes poníes
El(hi) Elha fha(z)ía trahía quería ponía
Nós (outros) fha(z)íemus trahíemus queríemus poníemus
Vós (outros) fha(z)íedes trahíedes queríedes poníedes
Elhos Elhes fha(z)íen trahíen queríen poníen

 

Perfeito infinitivu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhixz(i) trouxi quixhi punxi
Tu fhexzisti trouxisti quexhisti ponxisti
El(hi) Elha fhixzo trouxo quixho punxo
Nós (outros) fhexziemus trouxiemus quexhiemus ponxiemus
Vós (outros) fhexziestis trouxiestis quexhiestis ponxiestis
Elhos Elhes fhexzierun trouxierun quixhierun ponxierun

 

Plusperfeito infinitivu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexziera trouxera quexhiera ponxiera
Tu fhexzieras trouxeras quexhieras ponxieras
El(hi) Elha fhexziera trouxera quexhiera ponxiera
Nós (outros) fhexziéramus trouxéramus quexhiéramus ponxiéramus
Vós (outros) fhexziérades trouxiérades quexhiérades ponxiérades
Elhos Elhes fhezieran trouxeran quexhieran ponxieran

 

Futuro potencial Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairei traherei querei ponrei
Tu fhairas traheras queras ponras
El(hi) Elha fhairá traherá querá ponrá
Nós (outros) fhairemus traheremus queremus ponremus
Vós (outros) fhaireis trahereis quereis ponreis
Elhos Elhes fhairan traheran queran ponran

 

Condicional potencial Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairía trahería quería ponría
Tu fhairíes traheríes queríes ponríes
El(hi) Elha fhairía trahería quería ponría
Nós (outros) fhairíemus traheríemus queríemus ponríemus
Vós (outros) fhairíedes traheríedes queríedes ponríedes
Elhos Elhes fhairíen traheríen queríen ponríen

 

ConiunctivuI Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaiga trahiga quierga ponga
Tu fhaigas trahigas quiergas pongas
El(hi) Elha fhaiga trahiga quierga ponga
Nós (outros) fhaigamus trahigamus quergamus pongamus
Vós (outros) fhaigades trahigades quergades pongades
Elhos Elhes fhaigan trahigan quiergan pongan

 

ConiunctivuII Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzier(e) trouxhier(e) quexhier(e) ponxier(e)
Tu fhexzieres trouxhieres quexhieres ponxieres
El(hi) Elha fhexzier trouxhier quexhier ponxier
Nós (outros) fhexziér(e)mus trouxhiér(e)mus quexhiér(e)mus ponxiér(e)mus
Vós (outros) fhexziér(e)des trouxhiér(e)des quexhiér(e)des ponxiér(e)des
Elhos Elhes fhexzieren trouxhieren quexhieren ponxieren

 

Imperativu Fha(z)er Traher Querer Poner
Tu fhai trahi quier pon
Vós fha(z)éi trahéi queréi ponéi
Nós vamus fha(z)er vamus traher vamus querer vamus poner
Tu nun nun fhaigas nun trahigas nun quieras nun pongas
Vós nun nun fha(z)er nun comer nun querer nun poner

 

  Fha(z)er Traher Querer Poner
Infinitivu fha(z)er(e) traher(e) querer(e) poner(e)
Gërundio fhaziendo trahiendo queriendo poniendo
Participios fheitha  fheithes fheitho / s fheithu trahida trahides trahido / s trahidu querida querides querido /s queridu puösta   puöstes puösto / s puöstu

N esti color son les fhormes que se consideren por dividi’ les coniugaçones in 1ª & 2ª, siendo los infinitivos n -er & -ir instables & delhes vezes intercambiables.

Observaçon: stremen-se dous coniunctivos (subiunctivos):

  • Coniunctivu I > mayormente subordinades cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  • Coniunctivu II > principalmente subordinades cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos pretéritos ou futuros.

 

 

 

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Demudar )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Demudar )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.