Paradigma verbal

Esti paradigma  ye abondo compactu, sí que ansí inda ye a admittir pequenhes variaçones & flexibilidà.

Observaçon: Stremen-se dous coniunctivos (subiunctivos):

  1. Coniunctivu I > mayormente subordinades cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  2. Coniunctivu II > principalmente subordinades cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos passaus ou futuros.
Presente 1ª fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese (pronom.)
You fhalo como parto veo-me
Tu fhales comes partes ves-te
Elha El(hi) fhala come parte ve-se
Nós (outros) fhalamus comemus partimus vémunos
Vós (outros) fhala(d)es come(d)es parti(d)es ve(d)es-vos
Elhos Elhes fhalen comen parten ven-se
Imperfeitu 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalaba comía partía vía-me
Tu fhalabes comíes partíes víes-te
El(hi) Elha fhalaba comía partía vía-se
Nós (outros) fhalábamus comíamus partíamus víamunos
Vós (outros) fhalába(d)es comía(d)es partía(d)es vía(d)es-vos
Elhos Elhes fhalaben comíen partíen víen-se
Perfeitu 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalei comí partí vi-me
Tu fhalasti comisti partisti visti-te
El(hi) Elha fhalou comîu partîu vîu-se
Nós (outros) fhalemus comiemus partiemus viémunos
Vós (outros) fhalastis comiestis partiestis vistis-vos
Elhos Elhes fhalarun comierun partierun vierun-se
Plusperfeitu 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalára comiera partiera viera-me
Tu fhaláras comieras partieras vieras-te
El(hi) Elha fhalára comiera partiera viera-se
Nós (outros) fhaláramus comiéramus partiéramus viéramunos
Vós (outros) fhalára(d)es comiera(d)es partiera(d)es viére(d)es-vos
Elhos Elhes fhaláran comieran partieran vieran-se
Futuru 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalarei comerei partirei verei-me
Tu fhalarás comeras partiras veras-te
El(hi) Elha fhalará comerá partirá verá-se
Nós (outros) fhalaremus comeremus partiremus verémunos
Vós (outros) fhalare(d)es comere(d)es partire(d)es vere(d)es-vos
Elhos Elhes fhalarán comieran partiran veran-se
Condicional 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalaría comería partiría vería-me
Tu fhalaríes comeríes partiríes veríes-te
El(hi) Elha fhalaría comería partiría vería-se
Nós (outros) fhalaríamus comeríamus partiríamus veríamunos
Vós (outros) fhalaría(d)es comería(d)es partiría(d)es vería(d)es-vos
Elhos Elhes fhalaríen comeríen partiríen veríen-se
Subiunctivu I 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhale coma parta vea-me
Tu fhales comas partas veas-te
El(hi) Elha fhale coma parta vea-se
Nós (outros) fhalémus comamus partamus veámunos
Vós (outros) fhale(d)es coma(d)es parta(d)es vea(d)es-vos
Elhos Elhes fhálen coman partan vean-se
Subiunctivu II 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalar(e) comier(e) partier(e) vier(e)-me
Tu fhalares comieres partieres vieres-te
El(hi) Elha fhalar(e) comier(e) partier(e) vier(e)-se
Nós (outros) fhaláremus comiéremus partiéremus viéremunos
Vós (outros) fhaláre(d)es comiére(d)es partiére(d)es viére(d)es-vos
Elhos Elhes fhalaren comieren partieren vieren-se
Imperativu 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Tu fhala comi parti ve-te
Vós fhalai / fhalade coméi / comede partii / partide véi-vos/ vede-vos
Tu nun nun fhales nun comas nun partas nun te veas
Vós nun nun fhalar nun comer nun partir nun vos ver
Impersonales 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Infinitivu fhalar(e) comer(e) partir(e) vese
Gërundio fhalando comiendo partiendo viendo-se
Participios fhalante(s)

fhalada / fhalades

fhala(d)u /  fhala(d)us fhalaho

comiente(s)

comida / comides

comí(d)u / comidos comido

partiente(s)

partida / partides

partí(du) / partidos partido

Presente Ser Star Haber Tener
You sou stou hei tengo
Tu yes / sos stas has tienes
El(hi) Elha ye / yía sta ha tien
Nós (outros) somus stamus hemus tenemus
Vós (outros) so(d)es sta(d)es habe(d)es tene(d)es
Elhos Elhes son stan han tienen
Imperfeitu Ser Star Haber Tener
You yera staba había tenía
Tu yeres stabes habíes teníes
El(hi) Elha yera staba había tenía
Nós (outros) yéremus stábemus habíemus teníemus
Vós (outros) yéra(d)es stába(d)es había(d)es tenía(d)es
Elhos Elhes yeren staben habíen teníen
Perfeitu Ser Star Haber Tener
You fhui stuvi hôubi tuvi
Tu fhuisti stuvisti hôubisti tuvisti
El(hi) Elha fhoi stuvo hôubo tuvo
Nós (outros) fhuimus stuviemus hôubiemus tuviemus
Vós (outros) fhuistis stuviestis hôubiestis tuviestis
Elhos Elhes fhuerun stuvierun hôubierun tuvierun
Plusperfeitu Ser Star Haber Tener
You fhuera stuviera hôubiera tuviera
Tu fhueras stuvieras hôubieras tuvieras
El(hi) Elha fhuera stuviera hôubiera tuviera
Nós (outros) fhuéramus stuviéramus hôubiéramus tuviéramus
Vós (outros) fhuéra(d)es stuviéra(d)es hôubiéra(d)es tuviéra(d)es
Elhos Elhes fhueran stuvieran hôubieran tuvieran
Futuru Ser Star Haber Tener
You serei starei habrei tenrei
Tu seras staras habras tenras
El(hi) Elha será stará habrá tenrá
Nós (outros) seremus staremus habremus tenremus
Vós (outros) sere(d)es stare(d)es habre(d)es tenre(d)es
Elhos Elhes seran staran habran tenran
Condicional Ser Star Haber Tener
You sería staría habría tenría
Tu seríes staríes habríes tenríes
El(hi) Elha sería staría habría tenría
Nós (outros) seríemus staríemus habríemus tenríemus
Vós (outros) sería(d)es staría(d)es habría(d)es tenría(d)es
Elhos Elhes seríen staríen partiríen tenríen
Subiunctivu I Ser Star Haber Tener
You se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Tu se(y)as ste(y)as haigas / habias tengas
El(hi) Elha se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Nós (outros) se(y)amus ste(y)amus haigamus  habiamus tengamus
Vós (outros) se(y)a(d)es ste(y)a(d)es haiga(d)es habia(d)es tenga(d)es
Elhos Elhes se(y)an ste(y)an haigan / habian tengan
Subiunctivu II Ser Star Haber Tener
You fhuer(e) stuvier(e) hôubier(e) tuvier(e)
Tu fhueres stuvieres hôubieres tuvieres
El(hi) Elha fhuer(e) stuvier(e) hôubier(e) tuvier(e)
Nós (outros) fhuéremus stuviéremus hôubiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuere(d)es stuviere(d)es hôubiere(d)es tuviére(d)es
Elhos Elhes fhueren stuvieren hôubieren tuvieren
Imperativu Ser Star Tener
Tu sei sta-te ten
Vós séi /  sede stai / stade tenéi / tenede
Tu nun nun se(y)as nun ste(y)as nun tengas
Vós nun nun ser nun star nun tener
Impersonales Ser Star Haber Tener
Infinitivu ser(e) star(e) haber(e) tener(e)
Gërundio siendo stando habiendo teniendo
Participios sido stante(s)  stado(s) habiente(s)

habida   / habides  / habido   habidos / habí(d)u

teniente(s)

tenida  /  tenides / tenido    tenidos  / tení(d)u

Presente Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaigo trahigo quiero pongo
Tu fha(z)es trahes quieres pones
El(hi) Elha fhai / fhaz trahi quier pon
Nós (outros) fha(z)emus trahemus queremus ponemus
Vós (outros) fha(z)e(d)es trahe(d)es quere(d)es pone(d)es
Elhos Elhes fha(z)en trahen quieren ponen
Imperfeitu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhazía trahía quería ponía
Tu fhazíes trahíes queríes poníes
El(hi) Elha fhazía trahía quería ponía
Nós (outros) fhazíamus trahíamus queríamus poníamus
Vós (outros) fhazía(d)es trahía(d)es quería(d)es ponía(d)es
Elhos Elhes fhazíen trahíen queríen poníen
Perfeitu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhixç(i) trôuxi quixhi punxi
Tu fhexzisti trôuxisti quexhisti ponxisti
El(hi) Elha fhixzo trôuxo quixho punxo
Nós (outros) fhexzimus trôuximus quexhimus ponximus
Vós (outros) fhexzistis trôuxistis queixhistis ponxistis
Elhos Elhes fhexzierun trôuxierun quixhierun ponxierun
Plusperfeitu Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Tu fhexzieras trôuxeras quexhieras ponxieras
El(hi) Elha fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Nós (outros) fhexziéramus trôuxeramus quexhiéramus ponxiéramus
Vós (outros) fhexziéra(d)es trôuxéra(d)es quexhiéra(d)es ponxiéra(d)es
Elhos Elhes fhezieran trôuxeran quexhieran ponxieran
Futuru Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairei traherei querei ponrei
Tu fhairas traheras queras ponras
El(hi) Elha fhairá traherá querá ponrá
Nós (outros) fhairemus traheremus querémus ponremus
Vós (outros) fhaire(d)es trahere(d)es quere(d)es ponre(d)es
Elhos Elhes fhairan traheran queran ponran
Condicional Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairía trahería quería ponría
Tu fhairíes traheríes queríes ponríes
El(hi) Elha fhairía trahería quería ponría
Nós (outros) fhairíamus traheríamus queríamus ponríamus
Vós (outros) fhairía(d)es trahería(d)es quería(d)es ponría(d)es
Elhos Elhes fhairíen traheríen queríen ponríen
Subiunctivu I Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaiga trahiga quierga ponga
Tu fhaigas trahigas quiergas pongas
El(hi) Elha fhaiga trahiga quierga ponga
Nós (outros) fhaigamus trahigamus quergamus pongamus
Vós (outros) fhaiga(d)es trahiga(d)es querga(d)es ponga(d)es
Elhos Elhes fhaigan trahigan quiergan pongan
Subiunctivu II Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzier(e) trôuxhier(e) quexhier(e) ponxier(e)
Tu fhexzieres trôuxhieres quexhieres ponxieres
El(hi) Elha fhexzier(e) trôuxhier(e) quexhier(e) ponxier(e)
Nós (outros) fhexziéremus trôuxhiéremus quexhiéremus ponxiéremus
Vós (outros) fhexziére(d)es trôuxhiére(d)es quexhiére(d)es ponxiére(d)es
Elhos Elhes fhexzieren trôuxhieren quexhieren ponxieren
Imperativu Fha(z)er Traher Querer Poner
Tu fhai trahi quier pon
Vós fha(z)éi / fha(z)ede trahéi / trahede queréi / querede ponéi / ponede
Tu nun nun fhaigas nun trahigas nun quieras nun pongas
Vós nun nun  fha(z)er nun comer nun querer nun poner
Impersonales Fha(z)er Traher Querer Poner
Infinitivu fha(z)er(e) traher(e) querer(e) poner(e)
Gërundio  

(in) fhaziendo

al fha(z)er

 

(in) trahiendo

al traher

 

(in) queriendo

al querer

 

(in) poniendo

al poner

Participios
 

fheitscha fheitsches fheitscho  fheitschos fheitschu

 

trahida trahides trahido trahidos trahí(d)u

 

querida querides querido queridos querí(d)u

poniente

puesta puestes    puesto puestos    puestu

N esti color son les fhormes que consideramus por dividi’ les coniugaçones in 1ª & 2a

 

 

 

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Demudar )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Demudar )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.