Paradigma verbal

Esti paradigma ye abondo compactu, sí que ansí inda ye a admittir pequenhes variaçones & flexibilidà.

No que respeita a les desinencies, sigo les lhatines & nes segundes persones del plural sigo les mirandeses.

Observaçon: Stremen-se dous coniunctivos (subiunctivos):

  1. Coniunctivu I > mayormente subordinades cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  2. Coniunctivu II > principalmente subordinades cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos passahos ou futuros.
  3. Infinitivo personal:  solo n Douro, tien les desinencies del coniunctivo II
Presente 1ª fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese (pronom.)
You fhalo como parto ve(y)o-me
Tu fhales comes partes ves-te
Elha El(hi) fhala come parte ve-se
Nós (outros) fhalamus comemus partimus vémunos
Vós (outros) fhalais comeis parteis veis-vos
Elhos Elhes fhalen comen parten ven-se
Imperfeito 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalaba comía partía vía-me
Tu fhalabes comíes partíes víes-te
El(hi) Elha fhalaba comía partía vía-se
Nós (outros) fhalábemus comíemus partíemus víemunos
Vós (outros) fhalábades comíades partíades viades-vos
Elhos Elhes fhalaben comíen partíen víen-se
Perfeito 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalei comí partí vi-me
Tu fhalasti comisti partisti viesti-te
El(hi) Elha fhalou comîu partîu vîu-se
Nós (outros) fhalemus comimus partimus viémunos
Vós (outros) fhalastis comistis partistis vistis-vos
Elhos Elhes fhalarun comierun partierun vierun-se
Plusperfeito 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalára comiera partiera viera-me
Tu fhaláras comieras partieras vieras-te
El(hi) Elha fhalára comiera partiera viera-se
Nós (outros) fhaláramus comiéramus partiéramus viéramunos
Vós (outros) fhalárades comiérades partiérades viérades-vos
Elhos Elhes fhaláran comieran partieran vieran-se
Futuro 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalarei comerei partirei verei-me
Tu fhalarás comeras partiras veras-te
El(hi) Elha fhalará comerá partirá verá-se
Nós (outros) fhalaremus comeremus partiremus verémunos
Vós (outros) fhalareis comereis partireis vereis-vos
Elhos Elhes fhalarán comeran partiran veran-se
Condicional 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalaría comería partiría vería-me
Tu fhalaríes comeríes partiríes veríes-te
El(hi) Elha fhalaría comería partiría vería-se
Nós (outros) fhalaríemus comeríemus partiríemus veríemunos
Vós (outros) fhalaríades comeríades partiríades veríades-vos
Elhos Elhes fhalaríen comeríen partiríen veríen-se
Coniunctivo I 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhale coma parta vea-me
Tu fhales comas partas veas-te
El(hi) Elha fhale coma parta vea-se
Nós (outros) fhalémus comamus partamus veámunos
Vós (outros) fhaledes comades partades veades-vos
Elhos Elhes fhálen coman partan vean-se
Coniunctivo II 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
You fhalar(e) comier(e) partier(e) vier-me
Tu fhalares comieres partieres vieres-te
El(hi) Elha fhalar(e) comier partier vier-se
Nós (outros) fhaláremus comiéremus partiéremus viéremunos
Vós (outros) fhalareis fhalardes comiereis comierdes partiereis partierdes viereis-vos vierdes-vos
Elhos Elhes fhalaren comieren partieren vieren-se
Imperativo 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Tu fhala comi parti ve-te
Vós fhalai coméi partii véi-vos
Tu nun nun fhales nun comas nun partas nun te veas
Vós nun nun fhalar nun comer nun partir nun vos ver
Verboides 1ª Fhalar 2ª Comer 2ª Partir Vese
Infinitivo fhalar(e) comer(e) partir(e) vese
Gërundio fhalando comiendo partiendo viendo-se
Participios fhalante / s

fhalada / fhalades

fhalahu    fhalaho / s

 

comida / comides

comihu   comido / s

partiente / s

partida / partides

partihu / partido / s

Presente Ser Star Haber Tener
You sou stou hei tengo
Tu yes / sos stas has tienes
El(hi) Elha Elho
ye / yía sta ha tien
Nós (outros) somus stamus hemus tenemus
Vós (outros) sois stais habeis teneis
Elhos Elhes son stan han tienen
Imperfeito Ser Star Haber Tener
You yera staba había tenía
Tu yeres stabes habíes teníes
El(hi) Elha Elho
yera staba había tenía
Nós (outros) yéramus stábamus habíamus teníamus
Vós (outros) yérades stábades habíades teníades
Elhos Elhes yeren staben habíen teníen
Perfeito Ser Star Haber Tener
You fhui stuvi hôubi tuvi
Tu fhuisti stuvisti hôubisti tuvisti
El(hi) Elha Elho
fhoi stuvo hôubo tuvo
Nós (outros) fhuimus stuvimus hôubimus tuvimus
Vós (outros) fhuistis stuvietis hôubistis tuvistis
Elhos Elhes fhuerun stuvierun hôubierun tuvierun
Plusperfeito Ser Star Haber Tener
You fhuöra stuviera hôubiera tuviera
Tu fhuöras stuvieras hôubieras tuvieras
El(hi) Elha Elho fhuöra stuviera hôubiera tuviera
Nós (outros) fhuöramus stuviéremus hôubiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuörades stuvierades hôubierades tuvierades
Elhos Elhes fhuöran stuvieran hôubieran tuvieran
Futuro Ser Star Haber Tener
You serei starei habrei tenrei
Tu seras staras habras tenras
El(hi) Elha Elho
será stará habrá tenrá
Nós (outros) seremus staremus habremus tenremus
Vós (outros) sereis stareis habreis tenreis
Elhos Elhes seran staran habran tenran
Condicional Ser Star Haber Tener
You sería staría habría tenría
Tu seríes staríes habríes tenríes
El(hi) Elha Elho
sería staría habría tenría
Nós (outros) seríemus staríemus habríemus tenríemus
Vós (outros) seríades staríades habríades tenríades
Elhos Elhes seríen staríen partiríen tenríen
Subiunctivo I Ser Star Haber Tener
You se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Tu se(y)as ste(y)as haigas / habias tengas
El(hi) Elha Elho
se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Nós (outros) se(y)amus ste(y)amus haigamus habiamus tengamus
Vós (outros) se(y)ades ste(y)ades haigades habiades tengades
Elhos Elhes se(y)an ste(y)an haigan / habian tengan
Subiunctivo II Ser Star Haber Tener
You fhuör(e) stuvier(e) hôubier(e) tuvier(e)
Tu fhuöres stuvieres hôubieres tuvieres
El(hi) Elha Elho
fhuör stuvier hôubier tuvier
Nós (outros) fhuóremus stuviéremus hôubiéremus tuviéremus
Vós (outros) fhuöreis fhuördes stuviereis stuvierdes hôubiereis houbierdes tuviereis
Elhos Elhes fhuören stuvieren hôubieren tuvieren
Imperativo Ser Star Tener
Tu sei sta-te ten
Vós séi stai tenéi
Tu nun nun se(y)as nun ste(y)as nun tengas
Vós nun nun ser nun star nun tener
Verboides Ser Star Haber Tener
Infinitivo ser(e) star(e) haber(e) tener(e)
Gërundio siendo stando habiendo teniendo
Participios sido  

stado

 

habida   habides   habido / s    habí(d)u tenida     tenides     tenido / s        tení(d)u
Presente Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaigo trahigo quiero pongo
Tu fha(z)is trahis quieris ponis
El(hi) Elha
fhai / fhaz trahi quier pon
Nós (outros) fha(z)emus trahemus queremus ponemus
Vós (outros) fha(z)eis traheis quereis poneis
Elhos Elhes fha(z)en trahen quieren ponen
Imperfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhazía trahía quería ponía
Tu fhazíes trahíes queríes poníes
El(hi) Elha fhazía trahía quería ponía
Nós (outros) fhazíemus trahíemus queríemus poníemus
Vós (outros) fhazíades trahíades queríades poníades
Elhos Elhes fhazíen trahíen queríen poníen
Perfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhixz(i) trôuxi quixhi punxi
Tu fhexzisti trôuxisti quexhisti ponxisti
El(hi) Elha fhixzo trôuxo quixho punxo
Nós (outros) fhexzimus trôuximus quexhimus ponximus
Vós (outros) fhexzistis trôuxistis quexhistis ponxistis
Elhos Elhes fhexzierun trôuxierun quixhierun ponxierun
Plusperfeito Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Tu fhexzieras trôuxeras quexhieras ponxieras
El(hi) Elha fhexziera trôuxera quexhiera ponxiera
Nós (outros) fhexziéramus trôuxéramus quexhiéramus ponxiéramus
Vós (outros) fhexzierades trôuxierades quexhierades ponxierades
Elhos Elhes fhezieran trôuxeran quexhieran ponxieran
Futuro Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairei traherei querei ponrei
Tu fhairas traheras queras ponras
El(hi) Elha fhairá traherá querá ponrá
Nós (outros) fhairemus traheremus queremus ponremus
Vós (outros) fhaireis trahereis quereis ponreis
Elhos Elhes fhairan traheran queran ponran
Condicional Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairía trahería quería ponría
Tu fhairíes traheríes queríes ponríes
El(hi) Elha fhairía trahería quería ponría
Nós (outros) fhairíemus traheríemus queríemus ponríemus
Vós (outros) fhairíades traheríades queríades ponríades
Elhos Elhes fhairíen traheríen queríen ponríen
Subiunctivo I Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaiga trahiga quierga ponga
Tu fhaigas trahigas quiergas pongas
El(hi) Elha fhaiga trahiga quierga ponga
Nós (outros) fhaigamus trahigamus quergamus pongamus
Vós (outros) fhaigades trahigades quergades pongades
Elhos Elhes fhaigan trahigan quiergan pongan
Subiunctivo II Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzier(e) trôuxhier(e) quexhier(e) ponxier(e)
Tu fhexzieres trôuxhieres quexhieres ponxieres
El(hi) Elha fhexzier trôuxhier quexhier ponxier
Nós (outros) fhexziéremus trôuxhiéremus quexhiéremus ponxiéremus
Vós (outros) fhexzieredes trôuxhieredes quexhieredes ponxieredes
Elhos Elhes fhexzieren trôuxhieren quexhieren ponxieren
Imperativo Fha(z)er Traher Querer Poner
Tu fhai trahi quier pon
Vós fha(z)éi trahéi queréi ponéi
Tu nun nun fhaigas nun trahigas nun quieras nun pongas
Vós nun nun  fha(z)er nun comer nun querer nun poner
Verboides Fha(z)er Traher Querer Poner
Infinitivo fha(z)er(e) traher(e) querer(e) poner(e)
Gërundio fhaziendo  

trahiendo

 

 

queriendo

 

 

poniendo

 

Participios
 

fheitscha fheitsches fheitscho / s  fheitschu

 

trahida trahides trahido / s trahí(d)u

 

querida querides querido /s  queri(d)u

poniente

puosta puostes    puosto / s  puostu

N esti color son les fhormes que consideramus por dividi’ les coniugaçones in 1ª & 2a

 Observaçon: stremen-se dous coniunctivos (subiunctivos):

  1. Coniunctivu I > mayormente subordinades cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  2. Coniunctivu II > principalmente subordinades cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos pretéritos ou futuros.

 

 

 

 

Deixar ua Respuosta

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Demudar )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Demudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Demudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Demudar )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.